Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów produkuje się opakowania gastronomiczne?

Z jakich materiałów produkuje się opakowania gastronomiczne?

Opakowania gastronomiczne pełnią kluczową rolę w branży spożywczej, zwłaszcza w czasach rosnącej popularności usług typu "take away" i "delivery". Wybór odpowiedniego materiału na opakowania jest istotny zarówno z punktu widzenia ochrony żywności, jak i środowiska. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, producenci oferują różnorodne rozwiązania, które spełniają wymagania klientów oraz przepisy prawne. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym materiałom, aby móc świadomie wybrać najlepsze dla swojej działalności.

Jakie materiały są najbardziej popularne w produkcji opakowań gastronomicznych?

Wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych w produkcji opakowań gastronomicznych można wymienić polipropylen (PP), polietylen (PE), polistyren (PS) oraz biodegradowalne tworzywa sztuczne. Polipropylen jest lekki i wytrzymały, a jednocześnie dobrze zabezpiecza żywność przed utratą świeżości. Polietylen natomiast cechuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz wilgoci. Polistyren jest stosowany głównie do produkcji opakowań termoizolacyjnych, takich jak kubki na napoje czy pojemniki na jedzenie. Opakowania dla gastronomii w Bielsku oraz innych miastach coraz częściej wykonane są z biodegradowalnych tworzyw sztucznych, które mają mniejszy wpływ na środowisko.

Tekturowe i papierowe opakowania cieszą się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców gastronomicznych, gdyż są ekologiczne, lekkie i łatwe w recyklingu. Ponadto, tektura i papier pozwalają na łatwe i szybkie nadrukowanie logo czy innych informacji na opakowaniach. Warto jednak pamiętać, że opakowania z tektury i papieru mogą być mniej wytrzymałe niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Dlatego też, przy wyborze tego rodzaju opakowań warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz ewentualne dodatkowe powłoki wzmacniające czy uszczelniające.

Jakie są zalety stosowania opakowań z materiałów biodegradowalnych?

Coraz większe znaczenie w produkcji opakowań gastronomicznych mają materiały biodegradowalne, takie jak PLA (kwas polimlekowy) czy skrobia. Zaletą tych materiałów jest ich zdolność do rozkładu pod wpływem działania mikroorganizmów, co sprawia, że są one przyjazne dla środowiska. Opakowania wykonane z biodegradowalnych tworzyw sztucznych są lekkie, wytrzymałe i dobrze zabezpieczają żywność. Ponadto, ich produkcja jest mniej energochłonna niż w przypadku tradycyjnych tworzyw sztucznych.