Artykuł sponsorowany

Co to jest andrologia i jakie schorzenia leczy lekarz androlog?

Co to jest andrologia i jakie schorzenia leczy lekarz androlog?

Andrologia to nauka zajmująca się zdrowiem mężczyzn, a szczególnie układem rozrodczym i płodnością. Lekarz androlog to specjalista, który pomaga mężczyznom w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń związanych z układem moczowo-płciowym. Warto wiedzieć, jakie problemy zdrowotne może rozwiązać androlog i kiedy warto udać się do tego specjalisty.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji są jednym z najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się mężczyźni do androloga. Mogą mieć one różne przyczyny, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy problemy psychiczne. Lekarz zajmujący się andrologią dokładnie diagnozuje przyczynę zaburzeń erekcji i dobiera odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakoterapię, terapię hormonalną czy psychoterapię. W niektórych przypadkach konieczne może być także leczenie chirurgiczne, np. wszczepienie protezy prącia.

Niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu to kolejny problem zdrowotny, który może wpłynąć na życie seksualne mężczyzn oraz ich ogólne samopoczucie. Objawy niedoboru tego hormonu to między innymi zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, spadek masy mięśniowej, a także problemy z koncentracją i zmęczenie. Lekarz androlog może zlecić badania hormonalne, które pozwolą ocenić poziom testosteronu we krwi. W przypadku stwierdzenia niedoboru tego hormonu, lekarz może zalecić terapię hormonalną, która pomoże przywrócić równowagę hormonalną i poprawić jakość życia pacjenta.

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn to problem, który dotyczy coraz większej liczby par starających się o potomstwo. Przyczyn niepłodności może być wiele, a często leży ona po stronie mężczyzny. Androlog może pomóc w diagnozowaniu przyczyn niepłodności, takich jak wady anatomiczne układu rozrodczego, zaburzenia hormonalne czy problemy z jakością nasienia. Leczenie niepłodności u mężczyzn może obejmować terapię hormonalną, leczenie farmakologiczne czy zabiegi chirurgiczne, np. naprawa wodonercza czy operacje żylaków powrózka nasiennego.

Podsumowując, androlog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Warto udać się do tego lekarza w przypadku problemów z erekcją, niedoboru testosteronu czy niepłodności. Wczesne wykrycie przyczyny schorzeń oraz odpowiednie leczenie może znacząco poprawić jakość życia pacjentów i przyczynić się do rozwiązania ich problemów zdrowotnych.