Artykuł sponsorowany

W jaki sposób łączy się styropian?

W jaki sposób łączy się styropian?

Styropian to popularny materiał izolacyjny, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Jego właściwości termoizolacyjne oraz łatwość montażu sprawiają, że cieszy się dużym uznaniem wśród inwestorów i wykonawców. W artykule przedstawimy trzy metody łączenia styropianu, które pozwolą na osiągnięcie najlepszych efektów podczas prac budowlanych.

Jakie są rodzaje klejów do styropianu?

Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów do styropianu, które różnią się między innymi składem chemicznym, czasem schnięcia oraz wytrzymałością. Najpopularniejszymi z nich są kleje cementowe, poliuretanowe oraz akrylowe. Klej do styropianu Ceresit to jeden z najbardziej znanych i cenionych produktów tego typu, który charakteryzuje się wysoką przyczepnością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Wybierając odpowiedni klej, warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie – niektóre produkty są dedykowane do łączenia płyt styropianowych z podłożem, inne natomiast do łączenia płyt ze sobą.

Aby uzyskać trwałe i solidne połączenie styropianu, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed montażem. Przede wszystkim należy oczyścić podłoże z kurzu, brudu oraz resztek tynku czy farby. Następnie warto sprawdzić czy powierzchnia jest równa – ewentualne nierówności można usunąć za pomocą szpachli lub szlifierki. W przypadku podłoża o dużej chłonności, zaleca się zastosowanie gruntowania, które zmniejszy zużycie kleju oraz poprawi jakość przyczepności. Przed rozpoczęciem prac warto również sprawdzić wilgotność podłoża – zbyt wysoka może negatywnie wpłynąć na przyczepność kleju.

Jakie są techniki łączenia styropianu?

Istnieją trzy podstawowe techniki łączenia styropianu, które są powszechnie stosowane w budownictwie. Pierwsza z nich to metoda klejenia na punkty, polegająca na nakładaniu kleju w kilku miejscach na płycie styropianowej, a następnie dociskaniu jej do podłoża. Druga technika to klejenie na pasy – w tym przypadku klej nakłada się równomiernie wzdłuż krawędzi płyty oraz po jej środku. Ostatnia metoda to tzw. klejenie pełnopowierzchniowe, gdzie cała powierzchnia płyty styropianowej pokryta jest warstwą kleju. Wybór odpowiedniej techniki zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj podłoża, grubość styropianu czy warunki atmosferyczne panujące podczas prac.