Artykuł sponsorowany

Objawy zużycia akumulatora samochodowego. Co warto wiedzieć?

Objawy zużycia akumulatora samochodowego. Co warto wiedzieć?

Zużycie akumulatora samochodowego to nieunikniony proces, który może prowadzić do problemów z uruchomieniem pojazdu oraz jego prawidłowym funkcjonowaniem. Warto znać objawy wskazujące na konieczność wymiany akumulatora, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze. W poniższym artykule omówimy kluczowe aspekty związane z zużyciem akumulatora, które pomogą kierowcom w odpowiednim czasie podjąć decyzję o wymianie tego istotnego elementu samochodu.

Przeczytaj również: Czym różni się prostownik akumulatorowy od ładowarki akumulatorów?

Jak rozpoznać zużyty akumulator samochodowy?

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem zużycia akumulatora są problemy z uruchomieniem silnika. Jeśli podczas próby odpalenia samochodu słychać jedynie stukanie lub silnik kręci się wolniej niż zwykle, może to świadczyć o osłabionej baterii. W takim przypadku warto sprawdzić napięcie akumulatora przy użyciu miernika napięcia lub zgłosić się do warsztatu samochodowego celem dokładniejszej diagnostyki. Czasami jednak przyczyną problemów z rozruchem mogą być inne elementy układu elektrycznego, takie jak rozrusznik czy alternator.

Kolejnym objawem zużycia akumulatora do samochodu w Kaliszu czy innym mieście może być spadek napięcia pod obciążeniem. Oznacza to, że akumulator nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości prądu do urządzeń elektrycznych w samochodzie, co może prowadzić do ich niewłaściwego działania. Na przykład, jeśli światła samochodu są słabsze niż zwykle, a radio czy nawigacja wyłączają się podczas jazdy, może to wskazywać na problem z baterią. Warto wtedy sprawdzić jej napięcie oraz pojemność za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe zawierają elektrolit, który z czasem ulega zmianom konsystencji. Jeśli elektrolit staje się bardziej gęsty lub zaczyna krystalizować, może to świadczyć o zużyciu akumulatora. Warto regularnie kontrolować stan elektrolitu, zwłaszcza w przypadku akumulatorów serwisowanych, które pozwalają na dostęp do wnętrza. Zmiana konsystencji elektrolitu może prowadzić do obniżenia pojemności akumulatora oraz szybszego jego rozładowywania.

Ostatnim objawem zużycia akumulatora jest korozja biegunów i przewodów. Korozja może powodować utratę styku między biegunami akumulatora a przewodami, co prowadzi do problemów z rozruchem silnika oraz działaniem urządzeń elektrycznych. W przypadku zauważenia korozji na biegunach warto oczyścić je za pomocą szczotki drucianej oraz zastosować specjalne preparaty antykorozyjne. Jeśli korozja jest zaawansowana, może być konieczna wymiana akumulatora oraz przewodów.