Artykuł sponsorowany

Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Terapia miofunkcjonalna jest dedykowana przede wszystkim dzieciom z zaburzeniami w zakresie artykulacji, ale również dorosłym, którzy mają problemy z prawidłowym ułożeniem języka, połykaniem czy oddychaniem. Terapia ta może być stosowana zarówno jako samodzielne leczenie, jak i jako uzupełnienie innych metod terapeutycznych, takich jak ortodoncja czy logopedia. Terapia miofunkcjonalna może przynieść korzyści także osobom z zaburzeniami neurologicznymi, które mają trudności z kontrolą mięśni twarzy. Ponadto, terapia ta może być stosowana w przypadku dzieci z wadami zgryzu, które nie są jeszcze gotowe na leczenie ortodontyczne.

Jak wygląda proces terapii miofunkcjonalnej?

Proces terapii miofunkcjonalnej w Lubawie rozpoczyna się od dokładnej diagnozy pacjenta, która obejmuje ocenę funkcji mięśni twarzy, języka i podniebienia. Następnie terapeuta opracowuje indywidualny program ćwiczeń dla pacjenta, dostosowany do jego potrzeb i możliwości. Ćwiczenia te mają na celu poprawę siły i elastyczności mięśni oraz koordynacji ruchów aparatu artykulacyjnego. Wykonywane są one regularnie pod okiem specjalisty, który kontroluje postępy pacjenta i dostosowuje program ćwiczeń do jego aktualnych potrzeb. W trakcie terapii miofunkcjonalnej ważne jest także zaangażowanie rodziców, którzy powinni wspierać dziecko w wykonywaniu ćwiczeń oraz dbać o prawidłowe nawyki żywieniowe i higieniczne.

Korzyści z terapii miofunkcjonalnej

Terapia miofunkcjonalna przynosi wiele korzyści, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Po pierwsze, poprawia funkcjonowanie mięśni twarzy, języka i podniebienia, co prowadzi do lepszej artykulacji mowy oraz eliminacji problemów z połykaniem czy oddychaniem. Po drugie, terapia ta wpływa na poprawę postawy ciała oraz koordynacji ruchowej, co może być szczególnie ważne dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Po trzecie, terapia miofunkcjonalna może wspomóc leczenie ortodontyczne, przyspieszając proces korekty wad zgryzu. Wreszcie, regularne wykonywanie ćwiczeń może przyczynić się do poprawy samopoczucia pacjenta oraz zwiększenia jego pewności siebie i komfortu w codziennym życiu.