Artykuł sponsorowany

Na czym polega laminowanie dokumentów?

Na czym polega laminowanie dokumentów?

Laminowanie dokumentów to proces, który pozwala na zabezpieczenie ważnych papierów przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią czy zabrudzeniami. Dzięki temu metoda ta znalazła szerokie zastosowanie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej technologii laminowania, rodzajom folii stosowanych w tym procesie oraz korzyściom płynącym z zabezpieczania dokumentów w ten sposób. 

Proces laminowania - jak to działa? 

Laminowanie dokumentów polega na pokrywaniu dokumentów cienką warstwą folii plastikowej, która jest następnie łączona z papierem pod wpływem wysokiej temperatury. Proces ten odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń zwanych laminatorami. Laminatory są dostępne w różnych rozmiarach i modelach, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyróżnia się dwa główne rodzaje laminatorów - na gorąco i na zimno, które różnią się między sobą temperaturą pracy oraz metodą łączenia folii z dokumentem. 

Rodzaje folii do laminowania 

Folie do laminowania występują w różnych grubościach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości i charakterystyki chronionego dokumentu. Najpopularniejsze są folie o grubości 75, 80, 100, 125, 175 i 250 mikronów. Im większa grubość folii, tym lepsza ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednak jednocześnie trudniejsze jest jej zginanie i formowanie. Ponadto, folie do laminowania na gorąco są pokrywane specjalnym klejem termoplastycznym, który pod wpływem temperatury zaczyna się topić i łączyć z papierem. 

Korzyści płynące z laminowania dokumentów 

Laminowanie dokumentów przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zabezpieczone w ten sposób papiery są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zagięcia czy rozdarcia. Po drugie, folia chroni dokumenty przed wilgocią i zabrudzeniami, co jest szczególnie ważne w przypadku ważnych dokumentów czy certyfikatów. Po trzecie, laminowane dokumenty są bardziej estetyczne i prezentują się profesjonalnie, co może wpłynąć na postrzeganie firmy czy osoby je przedstawiającej.