Artykuł sponsorowany

Na czym polega budowa dachu zielonego?

Na czym polega budowa dachu zielonego?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie zielonych technologii w budownictwie. Jednym z takich rozwiązań jest budowa dachu zielonego, który nie tylko wpływa korzystnie na otoczenie, ale także przyczynia się do poprawy komfortu życia mieszkańców. W artykule przedstawimy, na czym polega budowa dachu zielonego oraz jakie są jego zalety i wady.

Budowa dachu zielonego – podstawowe informacje

Dach zielony to konstrukcja, na której powierzchni rośnie roślinność. Można go spotkać zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Istnieją trzy główne typy dachów zielonych – ekstensywne, intensywne i półintensywne. Dachy ekstensywne są najprostsze w utrzymaniu i charakteryzują się niską masą oraz niewielką ilością roślinności. Dachy intensywne mają większą masę i różnorodność roślin, a także wymagają więcej pracy przy pielęgnacji. Dachy półintensywne stanowią kompromis między dwoma wcześniejszymi typami.

Etapy budowy dachu zielonego

Budowa dachu zielonego obejmuje kilka etapów, które mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu roślin oraz ochronę konstrukcji budynku przed negatywnym wpływem wilgoci i korzeni. Oto kolejne etapy budowy dachu zielonego. 

Warstwa hydroizolacyjna – jest to pierwsza i najważniejsza warstwa, która chroni konstrukcję dachu przed przenikaniem wody. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak papa termozgrzewalna, membrany PVC czy TPO. 

Warstwa ochronna – ma za zadanie zabezpieczyć warstwę hydroizolcyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV. Wykorzystuje się tu przede wszystkim geowłókniny lub płyty z polistyrenu.

Warstwa drenażowa i filtrująca – odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wody opadowej oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności dla roślin. Najczęściej stosowane są tutaj płyty drenażowe z polistyrenu lub polietylenu.

Substrat – to warstwa, na której rosną rośliny. Skład substratu zależy od rodzaju dachu zielonego i może zawierać piasek, żwir, torf, kompost czy kora. Grubość warstwy substratu wynosi od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Roślinność – na dachach zielonych można posadzić różne gatunki roślin, takie jak mchy, trawy, byliny czy krzewy. Wybór roślin zależy od typu dachu, upodobań właściciela oraz warunków klimatycznych.