Artykuł sponsorowany

Na czym polega astygmatyzm?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to powszechnie występująca wada wzroku, która może prowadzić do rozmytego widzenia na różnych odległościach. Wada ta wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki oka, co sprawia, że światło wpadające do oka nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce. Zamiast tego, obraz rozmywa się na różnych płaszczyznach, co utrudnia ostre widzenie. W artykule przedstawimy czym jest astygmatyzm, jakie są jego przyczyny, jakie objawy daje oraz jak można go korygować.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Astygmatyzm jest wadą refrakcji oka, która może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest on wynikiem nieprawidłowego kształtu rogówki - zamiast być idealnie gładka i sferyczna, jest bardziej podobna do elipsy. Może być także spowodowany nieprawidłowym kształtem soczewki oka. Astygmatyzm może występować samodzielnie lub wspólnie z innymi wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Wrodzony astygmatyzm często występuje u dzieci i może być dziedziczny, natomiast nabyty astygmatyzm może pojawić się w wyniku urazu oka, chorób oczu lub zabiegów chirurgicznych.

Astygmatyzm może objawiać się na różne sposoby, w zależności od stopnia zaawansowania wady. Najbardziej typowe objawy to rozmyte widzenie na różnych odległościach, trudności z czytaniem małych liter, problemy z rozróżnianiem szczegółów oraz zmęczenie oczu. Ponadto, osoby z astygmatyzmem mogą doświadczać bólów głowy, podrażnienia oczu oraz uczucia pieczenia czy swędzenia. Warto dodać, że objawy te mogą być łagodne lub nasilone i mogą występować jednocześnie z innymi wadami wzroku.

Jak można korygować astygmatyzm?

Astygmatyzm można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegów chirurgicznych. Okulary korekcyjne z cylindrycznymi szkłami są najbardziej powszechnym sposobem leczenia astygmatyzmu. Optyk w Tarchominie może pomóc dobrać odpowiednie szkła i oprawki, które będą dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Soczewki kontaktowe toryczne są kolejnym rozwiązaniem dla osób z astygmatyzmem - mają specjalny kształt, który pozwala na skorygowanie nieprawidłowego skupienia światła.