Artykuł sponsorowany

Jakie zadania wykonuje optometrysta?

Jakie zadania wykonuje optometrysta?

Optometria to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem i korekcją wad wzroku oraz diagnozowaniem chorób oczu. W Polsce zawód optometrysty zyskuje na popularności, a jego rola w opiece okulistycznej staje się coraz bardziej istotna. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zawodowi, omawiając zakres obowiązków, wykształcenie oraz różnice pomiędzy optometrystą a okulistą.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się optometrysta?

Badania wzroku u optometrysty

Jednym z głównych zadań optometrysty jest przeprowadzanie badań wzroku oraz dobór odpowiedniej korekcji optycznej dla pacjenta. Optometrysta dokładnie analizuje zdolność widzenia na różnych odległościach, sprawdza ostrość wzroku oraz ocenia funkcjonowanie układu akomodacji i konwergencji. Na podstawie tych badań specjalista dobiera odpowiednie soczewki korygujące wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Oprócz tego optometrysta w Lęborku może również zalecić ćwiczenia wzrokowe lub inne metody leczenia, które pomogą pacjentowi poprawić jakość widzenia.

Wykrywanie chorób oka

Kolejnym ważnym zadaniem optometrysty jest rozpoznawanie oraz monitorowanie chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy retinopatia cukrzycowa. Optometrysta przeprowadza różne badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka czy ocena pola widzenia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, optometrysta może skierować pacjenta do okulisty specjalisty w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Warto zaznaczyć, że optometrysta nie ma uprawnień do przepisywania leków ani wykonywania zabiegów chirurgicznych – w takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą.

Jak zostać optometrystą?

Aby zostać optometrystą w Polsce, należy ukończyć 3,5-roczne studia licencjackie na kierunku optometria. Po ukończeniu studiów absolwenci uzyskują tytuł licencjata nauk o zdrowiu i mogą podejmować pracę w zakładach optycznych, przychodniach okulistycznych czy laboratoriach soczewek kontaktowych. Optometrysta posiada wiedzę z zakresu fizyki optycznej, anatomii i fizjologii narządu wzroku oraz patologii oczu. Warto jednak zaznaczyć, że optometrysta nie jest lekarzem – nie ma uprawnień do przepisywania leków ani wykonywania zabiegów chirurgicznych. Okulista natomiast to lekarz specjalista, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację z okulistyki, a jego kompetencje obejmują diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób oczu.