Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje testów ciążowych i na jakiej zasadzie działają?

Jakie są rodzaje testów ciążowych i na jakiej zasadzie działają?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen emocji i niepewności. Jednym z pierwszych kroków, które podejmujemy, gdy podejrzewamy ciążę, jest wykonanie testu ciążowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów, a zrozumienie ich działania może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego dla naszego przypadku. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom testów ciążowych oraz zasadom ich działania.

Jakie są rodzaje testów ciążowych dostępnych na rynku?

Testy ciążowe można podzielić na dwie główne kategorie - testy płytkowe oraz testy krwi. Testy płytkowe to popularne i łatwo dostępne testy, które można wykonać samodzielnie w domu. Są one oparte na wykrywaniu hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa) w moczu. Testy krwi są bardziej precyzyjne i wymagają pobrania próbki krwi przez specjalistę. Pozwalają one na wykrycie ciąży już na bardzo wczesnym etapie oraz na monitorowanie poziomu hormonu hCG w organizmie kobiety.

Testy ciążowe płytkowe opierają się na wykrywaniu obecności hormonu hCG w moczu kobiety. Hormon ten jest produkowany przez łożysko po zapłodnieniu jaja. Poziom hCG zaczyna wzrastać od momentu implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy, co zwykle następuje około 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Testy ciążowe płytkowe są łatwe w użyciu - wystarczy zanurzyć pasek testowy w próbce moczu lub skierować strumień moczu na test. Jeśli poziom hCG jest wystarczająco wysoki, na teście pojawi się druga linia, co świadczy o obecności ciąży.

Jak precyzyjne są testy ciążowe płytkowe?

Precyzja testów ciążowych płytkowych zależy od ich czułości oraz od czasu, w którym są wykonywane. Im wcześniej wykonamy test, tym większe jest ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Wynika to z faktu, że poziom hCG we wczesnym okresie ciąży może być jeszcze zbyt niski, aby został wykryty przez test. Z tego powodu zaleca się wykonanie testu ciążowego płytkowego około tydzień po spodziewanej dacie miesiączki. Wówczas precyzja testów wynosi nawet 99%. Warto również pamiętać, że fałszywie pozytywne wyniki są rzadkie i zwykle wynikają z błędów w interpretacji wyników lub zastosowania testu po upływie jego terminu ważności.