Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęściej stosowane rodzaje kul ortopedycznych?

Jakie są najczęściej stosowane rodzaje kul ortopedycznych?

Kule ortopedyczne to niezbędny sprzęt dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, doświadczają bólu lub są w trakcie rekonwalescencji po urazach czy operacjach. W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów kul ortopedycznych, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałami i przeznaczeniem. W tym artykule omówimy trzy najpopularniejsze rodzaje kul ortopedycznych oraz ich zastosowanie w praktyce.

Jakie są główne cechy klasycznych kul łokciowych?

Kule łokciowe to najbardziej rozpowszechniony typ kul ortopedycznych, który można spotkać w Polsce. Charakteryzują się one prostą konstrukcją składającą się z rury aluminiowej lub stalowej, uchwytu oraz podpórki na przedramię. Użytkownik opiera swoje przedramię na podporze, a dłoń chwyta za uchwyt, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całą rękę. Kule łokciowe są regulowane wysokościowo, dzięki czemu można je dostosować do wzrostu pacjenta. Stosowane są przede wszystkim w przypadku urazów kończyn dolnych oraz po operacjach ortopedycznych.

Kule podpachwowe, inaczej zwane krokiewkami, to kolejny popularny rodzaj kul ortopedycznych. W przeciwieństwie do kul łokciowych, kule podpachwowe mają specjalne podpórki umieszczone pod pachą użytkownika, co pozwala na przeniesienie ciężaru ciała na klatkę piersiową i barki. Kule te są często stosowane w przypadku osób z ograniczoną siłą mięśniową w kończynach górnych lub po operacjach na kręgosłupie. Warto dodać, że sprzęt rehabilitacyjny w Zielonej Górze oferuje szeroki wybór tego typu kul, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie korzyści płyną z używania kul trójnogowych i czworonogowych?

Kule trójnogowe i czworonogowe to rodzaje kul ortopedycznych, które zapewniają dodatkową stabilność dzięki zastosowaniu trzech lub czterech nóżek zakończonych gumowymi stopkami. Tego typu kule są szczególnie przydatne dla osób starszych, które mają problemy z równowagą oraz pacjentów z chorobami neurologicznymi. Dzięki większej powierzchni podparcia, kule trójnogowe i czworonogowe zmniejszają ryzyko upadku oraz odciążają kończyny górne. W Polsce można je nabyć w specjalistycznych sklepach z artykułami medycznymi oraz rehabilitacyjnymi.