Artykuł sponsorowany

Jakie deski najlepiej sprawdzą się do ikon?

Jakie deski najlepiej sprawdzą się do ikon?

Ikonografia to sztuka o głębokim znaczeniu duchowym, a deski do ikon stanowią jej podstawowy element. Wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy dla trwałości i estetyki dzieła. W tym artykule przedstawimy, jakie rodzaje desek najbardziej sprawdzą się do tworzenia ikon oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje drewna stosowane w ikonach

Pierwszym krokiem w wyborze desek do ikon jest zdecydowanie się na rodzaj drewna. Najbardziej popularne i cenione przez ikonografów są deski z drzew liściastych, takich jak lipa, dąb czy klon. Lipa jest lekka i łatwa w obróbce, co sprawia, że jest doskonałym materiałem dla początkujących. Dąb natomiast cechuje się dużą twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu ikony wykonane na takich deskach są niezwykle trwałe. Klon to kolejne drewno wartościowe, które łączy w sobie zalety obu wcześniej wymienionych gatunków - jest jednocześnie lekki i wytrzymały.

Obróbka i przygotowanie desek

Odpowiednie przygotowanie desek do ikon ma ogromne znaczenie dla trwałości i jakości wykonania dzieła. Przede wszystkim, drewno powinno być starannie wysuszone i oczyszczone z wszelkich niedoskonałości. Następnie należy je zaimpregnować specjalnymi środkami, które zabezpieczą je przed wilgocią, grzybami i insektami. Ważny jest również wybór odpowiedniej grubości deski - zbyt cienka może się łatwo złamać, podczas gdy zbyt gruba będzie ciężka i trudna w transporcie. Optymalna grubość to około 2,5 - 3 cm.

Pokrycie desek złotem i srebrem

W ikonografii często stosuje się pokrywanie desek złotem lub srebrem, co dodaje im niezwykłego blasku i podkreśla ich duchowe znaczenie. Do tego celu używa się tzw. złota płatkowego lub srebra płatkowego, które nakłada się na specjalnie przygotowaną powierzchnię deski. Przed nałożeniem płatków należy pokryć deskę warstwą kleju (np. białka jaj) oraz cienką warstwą czerwonej farby, która podkreśli blask metalu. Następnie na klej nakłada się delikatnie płatki złota lub srebra, a po wyschnięciu całość pokrywa się lakierem, który zabezpieczy metal przed utlenianiem.

Wybór odpowiednich desek do ikon to kluczowy element procesu tworzenia tych niezwykłych dzieł sztuki. Pamiętajmy, że jakość materiałów wpływa na trwałość i estetykę ikon, dlatego warto zainwestować w najlepsze dostępne drewno oraz starannie przygotować je do malowania.