Artykuł sponsorowany

Jak wyglądają zabiegi korekcyjne zrostów po złamaniach?

Jak wyglądają zabiegi korekcyjne zrostów po złamaniach?

Zrosty po złamaniach kości to naturalny proces regeneracji organizmu, który ma na celu przywrócenie pierwotnej struktury i funkcji narządów ruchu. Niestety, w niektórych przypadkach może dojść do nieprawidłowego zrostu kości, co prowadzi do bólu, ograniczenia ruchomości oraz deformacji. W takich sytuacjach konieczne staje się przeprowadzenie zabiegów korekcyjnych, które mają na celu usunięcie zrostów i przywrócenie prawidłowej anatomii kończyny. W niniejszym artykule omówimy, jak wyglądają tego rodzaju zabiegi oraz jakie są ich rodzaje.

Diagnoza nieprawidłowego zrostu

Pierwszym etapem przed przystąpieniem do zabiegu korekcyjnego zrostów po złamaniach we Wrocławiu jest dokładna diagnoza problemu. Lekarz ortopeda ocenia stan pacjenta oraz przyczyny powstania nieprawidłowego zrostu, korzystając z badań obrazowych takich jak rentgen czy tomografia komputerowa. Na podstawie zebranych danych lekarz ustala plan leczenia, który może obejmować różne metody korekcji zrostów.

Osteotomia korekcyjna

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w przypadku nieprawidłowych zrostów jest osteotomia korekcyjna. Polega ona na przecięciu kości w miejscu zrostu, a następnie na jej odpowiednim ustawieniu i unieruchomieniu za pomocą specjalnych śrub, płyt czy gwoździ. Osteotomia korekcyjna pozwala na usunięcie deformacji oraz przywrócenie prawidłowej osi kończyny, co jest kluczowe dla poprawy funkcji narządów ruchu.

Reoperacja zrostów

W przypadku poważniejszych nieprawidłowości zrostów konieczna może być reoperacja, która polega na usunięciu wcześniej zastosowanego unieruchomienia oraz ponownym ustawieniu kości. Reoperacja może być konieczna w przypadku złamań wieloodłamowych, gdy nie udało się uzyskać prawidłowego zrostu za pierwszym razem. W trakcie zabiegu lekarz ortopeda dokonuje korekty ustawienia kości oraz ponownie je unieruchamia, mając na uwadze optymalne warunki dla zrostu.

Terapia manualna i rehabilitacja

W niektórych przypadkach zabieg korekcyjny może być mniej inwazyjny i polegać na terapii manualnej, która ma na celu usunięcie zrostów tkanek miękkich oraz przywrócenie właściwej ruchomości stawów. Terapia manualna jest często łączona z rehabilitacją, która obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz poprawiające zakres ruchu w stawach. Rehabilitacja jest niezbędnym elementem leczenia nieprawidłowych zrostów, gdyż pozwala na przywrócenie pełnej funkcji kończyny oraz zapobiega powstawaniu kolejnych deformacji.