Artykuł sponsorowany

Jak ubrać się na pogrzeb?

Jak ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb to wyjątkowo trudne i smutne wydarzenie, które wiąże się z koniecznością wyrażenia szacunku zmarłemu oraz jego bliskim. Właściwy strój na taką okoliczność to nie tylko przejaw kultury osobistej, ale również wyraz współczucia i solidarności z rodziną. Warto więc zastanowić się, jak ubrać się na pogrzeb, aby nie popełnić faux pas i jednocześnie poczuć się komfortowo.

Odpowiedni strój na pogrzeb, czyli dress code ostatniego pożegnania

Podstawową zasadą dotyczącą stroju na pogrzeb jest unikanie jaskrawych kolorów oraz krzykliwych wzorów. Najbardziej odpowiednie są stonowane barwy, takie jak czerń, granat, szarość czy ciemna zieleń. W przypadku mężczyzn, klasyczny garnitur w jednym z tych kolorów będzie najbezpieczniejszym wyborem. Damski strój na pogrzeb powinien być skromny i elegancki. Najlepiej sprawdzi się długa spódnica lub sukienka w ciemnym kolorze oraz marynarka lub żakiet. Ważne jest również, aby unikać zbyt dużego dekoltu czy odkrytych ramion.

W przypadku dodatków warto również postawić na dyskrecję i elegancję. Mężczyźni powinni założyć białą koszulę oraz ciemny krawat, najlepiej czarny lub granatowy. Panie mogą wybrać stonowaną biżuterię, taką jak małe kolczyki czy delikatna bransoletka. Warto również pamiętać o czarnych rękawiczkach oraz chusteczce do nosa. Obuwie powinno być eleganckie, ale jednocześnie wygodne. Na pogrzebie w Warszawie spędza się dużo czasu na stojąco, dlatego warto zrezygnować z bardzo wysokich obcasów na rzecz niższego obcasa lub płaskiego obuwia.

Dzieci także powinny być ubrane stosownie do okoliczności. Dla chłopców odpowiedni będzie ciemny garnitur lub marynarka, biała koszula i krawat. Dziewczynki mogą założyć ciemną sukienkę lub spódnicę oraz białą bluzkę. Warto również zadbać o to, aby dzieci miały na sobie ciepłe ubrania, gdyż pogrzeby często odbywają się na zewnątrz i mogą trwać dłużej niż przewidywano. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest również wybranie wygodnego obuwia. Pamiętajmy, że strój na pogrzeb ma na celu okazanie szacunku zmarłemu oraz jego rodzinie. Dlatego warto postarać się o właściwy wybór ubrań i dodatków, które będą świadczyć o naszym współczuciu i kulturze osobistej.