Artykuł sponsorowany

Jak sobie poradzić z dokuczającą nadwrażliwością zębów?

Jak sobie poradzić z dokuczającą nadwrażliwością zębów?

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś uczucia bólu lub dyskomfortu podczas jedzenia gorących, zimnych, słodkich lub kwaśnych potraw? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz problem z nadwrażliwością zębów. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny tego zjawiska oraz jak skutecznie sobie z nim radzić.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów może być spowodowana odsłonięciem szyjek zębowych, czyli miejsca, w którym korona zęba łączy się z korzeniem. Odsłonięcie szyjek może być wynikiem nieprawidłowej techniki szczotkowania, używania zbyt twardej szczoteczki do zębów, a także nadmiernego stosowania wybielaczy. Ponadto, odsłonięte szyjki mogą pojawić się w wyniku recesji dziąseł spowodowanej chorobami przyzębia oraz starzeniem się organizmu. Warto również pamiętać, że nadwrażliwość może być objawem próchnicy lub pęknięcia szkliwa.

Odpowiedni wybór pasty do zębów

Jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie z nadwrażliwością zębów, jest stosowanie pasty na odsłonięte szyjki zębowe. Tego rodzaju pasta do zębów zawiera substancje, które pomagają w odbudowie szkliwa oraz zmniejszają przewodnictwo nerwowe, dzięki czemu uczucie bólu jest mniej intensywne. Ponadto, regularne stosowanie pasty na odsłonięte szyjki może zapobiec dalszemu odsłanianiu się korzeni zębów oraz chronić przed rozwojem próchnicy. Warto zwrócić uwagę na pasty zawierające azotan potasu, fluorek sodu lub nitrany, które są szczególnie skuteczne w walce z nadwrażliwością.

Jak dbać o zęby, aby uniknąć nadwrażliwości

Aby uniknąć problemu nadwrażliwości zębów, warto przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Obejmuje to między innymi delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką, stosowanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Ponadto, warto ograniczyć spożywanie kwaśnych i słodkich produktów, które mogą przyczyniać się do osłabienia szkliwa. Warto również regularnie odwiedzać dentystę, który może ocenić stan naszych zębów oraz zalecić odpowiednie leczenie w przypadku wystąpienia nadwrażliwości. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu fluoryzacji lub nałożenie specjalnych lakierów ochronnych na zęby.

Nadwrażliwość zębów może być nie tylko uciążliwa, ale także wpływać na jakość życia. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią pastę do zębów oraz dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć tego problemu.