Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać u nastolatka uzależnienie od substancji psychoaktywnych?

Jak rozpoznać u nastolatka uzależnienie od substancji psychoaktywnych?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych u nastolatków to problem, który może dotknąć każdą rodzinę. Wczesne rozpoznanie tego problemu jest kluczowe dla skutecznego leczenia i powrotu do zdrowia. Warto zatem znać objawy uzależnienia oraz wiedzieć, jak postępować, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko może mieć z nim do czynienia.

Objawy uzależnienia od substancji psychoaktywnych u nastolatków

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu problemu jest zwrócenie uwagi na ewentualne zmiany w zachowaniu i wyglądzie dziecka. Mogą to być na przykład nagłe spadki wagi, przekrwione oczy, podkrążone powieki czy też nieprzyjemny zapach z ust. Innym sygnałem może być izolacja od rodziny i przyjaciół, spędzanie większości czasu w samotności oraz utrata zainteresowań i pasji. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne problemy ze snem, takie jak bezsenność lub nadmierna senność.

Ważnym aspektem są także zmiany emocjonalne i psychiczne. Nastolatek uzależniony od substancji psychoaktywnych może wykazywać się częstymi zmianami nastroju, lękiem, depresją czy też agresją. Ponadto, może być nieobecny w szkole lub osiągać gorsze wyniki w nauce. W przypadku podejrzeń warto zwrócić się do nauczyciela lub pedagoga szkolnego, aby dowiedzieć się więcej na temat zachowania dziecka.

Co zrobić, gdy rozpozna się objawy uzależnienia?

Jeśli zauważymy u naszego dziecka objawy uzależnienia od substancji psychoaktywnych, przede wszystkim nie wolno bagatelizować problemu. Należy rozmawiać z nastolatkiem i próbować zrozumieć jego sytuację oraz motywy zażywania środków odurzających. Warto również poinformować o swoich obawach innych członków rodziny oraz osób bliskich dziecku, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Kolejnym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą ds. uzależnień. Profesjonalista może ocenić stopień uzależnienia oraz zaproponować odpowiednie metody leczenia, takie jak terapia indywidualna, grupowa, farmakologiczna czy też pobyt w placówce zajmującej się leczeniem uzależnienia od narkotyków w Inowrocławiu. Warto pamiętać, że leczenie uzależnienia to proces długotrwały i wymagający zaangażowania zarówno ze strony nastolatka, jak i jego rodziny.

Wspieranie dziecka w procesie leczenia

Podczas leczenia uzależnienia bardzo ważne jest wsparcie rodziny i bliskich. Należy być cierpliwym, wyrozumiałym oraz gotowym na długotrwałe zmiany w życiu codziennym. Warto również pamiętać o własnym zdrowiu psychicznym i fizycznym.