Artykuł sponsorowany

Jak produkowane są lody tradycyjne?

Jak produkowane są lody tradycyjne?

Lato to czas, kiedy wszyscy z niecierpliwością oczekują na chwilę, gdy będą mogli delektować się ulubionym smakiem lodów. Te pyszne, orzeźwiające przysmaki towarzyszą nam od dzieciństwa i są nieodłącznym elementem wakacyjnych wspomnień. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają lody tradycyjne? Jakie składniki są używane do ich produkcji i jak przebiega cały proces? W tym artykule postaramy się przybliżyć tajniki lodziarni oraz wyjaśnić, co sprawia, że lody tradycyjne smakują tak wyjątkowo.

Skład lodów tradycyjnych - gwarancja jakości

Lody tradycyjne różnią się od tych produkowanych masowo przede wszystkim składem. Producentów lodów rzemieślniczych cechuje dbałość o jakość używanych składników oraz stosowanie sprawdzonych receptur. Podstawowe składniki lodów to mleko, śmietana, cukier i żółtka jaj. Oczywiście, w zależności od rodzaju lodów, do ich produkcji mogą być używane również inne składniki, takie jak owoce, orzechy czy czekolada. Warto zwrócić uwagę na to, że w lodach tradycyjnych nie znajdziemy sztucznych barwników ani konserwantów. Dzięki temu ich smak jest bardziej naturalny i pełniejszy. Ponadto producenci lodów rzemieślniczych, tacy jak wytwórnia lodów tradycyjnych ze Śląska, często korzystają z lokalnych produktów, co przekłada się na świeżość i wysoką jakość używanych składników.

Produkcja lodów tradycyjnych w pigułce - co warto wiedzieć?

Proces produkcji lodów tradycyjnych zaczyna się od przygotowania masy bazowej. W tym celu mleko, śmietana, cukier oraz żółtka jaj są mieszane ze sobą, a następnie podgrzewane do temperatury około 85 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby podczas tego etapu cały czas mieszać masę, aby uniknąć przypalenia czy utworzenia grudek. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury masę studzi się do temperatury pokojowej. Następnie dodaje się do niej wybrane dodatki smakowe, takie jak owoce, orzechy czy czekolada. W przypadku lodów owocowych często stosuje się również puree owocowe, które nadaje im intensywniejszego smaku.

Kiedy masa osiągnie odpowiednią konsystencję, jest ona przelewana do specjalnej maszyny zwanej zamrażarką do lodów. To właśnie dzięki niej lody uzyskują swoją charakterystyczną, puszystą konsystencję. Zamrażarka działa na zasadzie równoczesnego mrożenia i mieszania masy, co sprawia, że powstają w niej małe pęcherzyki powietrza. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i konsystencji lody są gotowe do podawania. W lodziarniach tradycyjnych często stosuje się specjalne szpatułki do nakładania lodów, które pozwala zachować ich delikatną strukturę.