Artykuł sponsorowany

Jak dbać o trawnik z rolki po zimie?

Jak dbać o trawnik z rolki po zimie?

Wiosna to czas, kiedy nasze ogrody budzą się do życia, a trawnik z rolki wymaga szczególnej uwagi, aby zachować swój zdrowy wygląd. Właściwa pielęgnacja trawnika po zimie jest kluczowa dla utrzymania jego piękna i trwałości. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio zadbać o trawę z rolki.

Oczyszczanie i napowietrzanie trawnika

Pierwszym krokiem w pielęgnacji trawnika po zimie jest dokładne oczyszczenie powierzchni z resztek liści, gałęzi i innych zabrudzeń. Należy również sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń spowodowanych przez gryzonie lub mróz. Kolejnym ważnym zabiegiem jest napowietrzanie trawnika, które polega na wykonywaniu niewielkich otworów w ziemi za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak aerator. Dzięki temu korzenie trawy będą miały lepszy dostęp do tlenu, co przyczyni się do ich wzrostu i zdrowia. Napowietrzanie należy przeprowadzić na całej powierzchni trawnika, szczególnie w miejscach, gdzie roślinność jest rzadsza lub gleba jest mocno ubita.

Nawożenie i wapnowanie

Drugim etapem pielęgnacji trawy z rolki we Wrocławiu jest nawożenie. Należy wybrać odpowiedni nawóz, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych dla trawy. Wiosną warto stosować nawozy bogate w azot, który przyspiesza wzrost i poprawia kolor trawnika. Ważne jest również wapnowanie, czyli dodawanie wapna do gleby, aby zneutralizować jej odczyn i dostarczyć roślinom niezbędnych składników mineralnych. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić co kilka lat, a jego dawkowanie zależy od rodzaju gleby i jej odczynu.

Nawadnianie i koszenie

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem pielęgnacji trawnika z rolki po zimie jest odpowiednie nawadnianie. Trawa potrzebuje regularnego dostarczania wody, zwłaszcza w okresach suszy lub podczas intensywnego wzrostu. Należy jednak unikać nadmiernego nawadniania, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób. Optymalne nawodnienie to około 2,5 cm wody na tydzień, najlepiej podlewając rano lub wieczorem, aby uniknąć parowania wody. Koszenie trawnika powinno być przeprowadzane regularnie, utrzymując wysokość trawy na poziomie 4–5 cm. Warto również pamiętać o ostrzeniu noży kosiarki, aby zapewnić równomierne i precyzyjne cięcie.