Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje naprawa dachu pokrytego papą?

Ile kosztuje naprawa dachu pokrytego papą?

Naprawa dachu pokrytego papą może być konieczna z różnych powodów, takich jak uszkodzenia mechaniczne, starzenie się materiału czy niewłaściwe wykonanie pokrycia. Koszt takiej naprawy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj uszkodzeń, metoda naprawy, czy powierzchnia dachu. W poniższym artykule przedstawiamy orientacyjne ceny naprawy dachu pokrytego papą oraz omawiamy czynniki wpływające na koszt.

Rodzaje uszkodzeń i metody naprawy

W przypadku dachów pokrytych papą możemy wyróżnić kilka rodzajów uszkodzeń, które wpływają na koszt naprawy. Do najczęstszych należą przecieki spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, pęknięciami czy odbarwieniami papy. Naprawa może polegać na wymianie uszkodzonego fragmentu papy, zaklejeniu pęknięć specjalną taśmą bitumiczną lub zastosowaniu masy bitumicznej do wypełnienia ubytków. W zależności od metody naprawy i wielkości uszkodzeń koszt może się różnić – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Czynniki wpływające na koszt naprawy

Koszt usługi, jaką jest naprawa dachu pokrytego papą, zależy od wielu czynników. Poza rodzajem uszkodzeń i metodą naprawy, na cenę wpływa również powierzchnia dachu, stopień jego skomplikowania (np. liczba kominów, okien dachowych) oraz dostępność i cena materiałów. Ponadto istotne jest również doświadczenie ekipy remontowej, która wykonuje naprawę – specjaliści z dłuższym stażem pracy mogą oferować wyższe stawki, ale jednocześnie gwarantować lepszą jakość usług.

Orientacyjne ceny naprawy dachu pokrytego papą

Ostateczny koszt naprawy dachu pokrytego papą może się różnić w zależności od wielu czynników. Orientacyjnie, za wymianę uszkodzonej papy można zapłacić od 30 do 60 zł za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju papy i stopnia skomplikowania prac. Zaklejenie pęknięć taśmą bitumiczną to koszt rzędu 10–20 zł za metr bieżący, natomiast użycie masy bitumicznej do wypełnienia ubytków może kosztować od 15 do 30 zł za kilogram produktu.

Warto pamiętać o dodatkowych kosztach

Oprócz samej ceny naprawy dachu pokrytego papą warto pamiętać również o dodatkowych kosztach, takich jak konieczność wynajęcia podnośnika czy rusztowania, jeśli dach jest trudno dostępny. Ponadto, w przypadku większych uszkodzeń może być konieczne wykonanie dodatkowych prac, takich jak naprawa lub wymiana warstwy izolacji termicznej czy hydroizolacyjnej. Warto więc przed przystąpieniem do naprawy dachu dokładnie ocenić zakres prac i uwzględnić wszystkie możliwe koszty.