Artykuł sponsorowany

Ile czasu trwa zakładanie implantów?

Ile czasu trwa zakładanie implantów?

Zakładanie implantów zębowych to coraz bardziej popularna metoda odbudowy utraconych zębów. Wiele osób zastanawia się jednak, ile czasu trwa taki proces i jakie są jego etapy. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz przybliżyć Czytelnikom tematykę implantologii.

Jakie są etapy zakładania implantów?

Pierwszym etapem zakładania implantów jest konsultacja z lekarzem stomatologiem, podczas której dokonuje się oceny stanu zdrowia pacjenta oraz ustala plan leczenia. Następnie przeprowadza się zabieg wszczepienia implantu, który polega na umieszczeniu śruby w kości szczęki lub żuchwy. Po około 3 do 6 miesięcy następuje proces osteointegracji, czyli zrostu kości z implantem. Dopiero po tym czasie można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest wykonanie korony protetycznej na implancie. W przypadku zastosowania techniki all on 6, gdzie wszczepia się sześć implantów na jednej łuku zębowym, czas trwania zabiegu może być nieco dłuższy.

Istnieją nowoczesne techniki, które pozwalają na skrócenie czasu trwania całego procesu zakładania implantów. Jedną z nich jest tzw. metoda natychmiastowego obciążenia implantu, która polega na umieszczeniu tymczasowej korony protetycznej zaraz po wszczepieniu implantu. Dzięki temu pacjent może cieszyć się estetycznym uzupełnieniem protetycznym już od pierwszego dnia zabiegu. Warto jednak pamiętać, że ta metoda nie jest stosowana u wszystkich pacjentów i decyzję o jej zastosowaniu podejmuje lekarz stomatolog na podstawie indywidualnych cech pacjenta.

Jakie czynniki wpływają na czas trwania leczenia implantologicznego?

Czas trwania leczenia implantologicznego może być różny w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim ważne są indywidualne cechy pacjenta, takie jak stan zdrowia ogólnego, kondycja kości szczęki i żuchwy czy higiena jamy ustnej. Ponadto, na czas trwania leczenia wpływa również rodzaj zastosowanej techniki oraz liczba implantów do wszczepienia. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków, gdzie konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów, takich jak regeneracja kości czy podnoszenie dna zatoki szczękowej, czas trwania leczenia może się wydłużyć.