Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się nierafinowana oliwa z oliwek?

Czym wyróżnia się nierafinowana oliwa z oliwek?

Czym wyróżnia się nierafinowana oliwa z oliwek i dlaczego warto sięgnąć po ten produkt? Odpowiedź na to pytanie może być kluczowa dla osób dbających o zdrowie i smak potraw. Warto dowiedzieć się, czym różni się nierafinowana oliwa z oliwek od innych olejów roślinnych i jakie korzyści płyną z jej stosowania.

Proces produkcji nierafinowanej oliwy z oliwek

Nierafinowana oliwa z oliwek, znana również jako extra virgin olive oil (EVOO), jest produktem otrzymywanym z pierwszego tłoczenia owoców drzewa oliwnego. W przeciwieństwie do rafinowanych olejów roślinnych nie jest poddawana procesom chemicznym ani wysokim temperaturom, co pozwala zachować jej naturalne właściwości. Dzięki temu EVOO ma bogatszy smak, aromat oraz zawiera więcej wartościowych składników odżywczych.

Właściwości zdrowotne nierafinowanej oliwy z oliwek

Nierafinowana oliwa z oliwek jest bogata w zdrowe tłuszcze jednonienasycone, zwłaszcza kwas oleinowy, który może pomóc w redukcji poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz podniesienie poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Ponadto EVOO zawiera antyoksydanty, takie jak witamina E, polifenole oraz oleuropeinę, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Regularne spożywanie nierafinowanej oliwy z oliwek może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 czy nawet Alzheimera.

Zastosowanie nierafinowanej oliwy z oliwek w kuchni

Nierafinowana oliwa z oliwek doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, zup czy sosów, dzięki swojemu wyrazistemu smakowi i aromatowi. Warto jednak pamiętać, że ze względu na niższą temperaturę dymienia niż w przypadku rafinowanych olejów roślinnych, oliwa z oliwek nierafinowana nie nadaje się do smażenia na wysokich temperaturach. W takich sytuacjach lepiej jest użyć oleju o wyższej temperaturze dymienia, np. oleju rzepakowego. Nierafinowaną oliwę z oliwek można również stosować jako składnik maseczek kosmetycznych dla skóry i włosów, dzięki swoim nawilżającym i odżywczym właściwościom.