Artykuł sponsorowany

Czy w pracach dekarskich niezbędny jest kosz zlewowy?

Czy w pracach dekarskich niezbędny jest kosz zlewowy?

Prace dekarskie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności dachu. Jednym z elementów, który może znacząco wpłynąć na trwałość i wydajność dachu, jest kosz zlewowy. Czy jednak jest on niezbędny? W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując funkcje kosza zlewowego oraz jego wpływ na system odwodnienia dachu.

Funkcje kosza zlewowego

Kosz zlewowy to element montowany na dachu, który pełni rolę zbieracza wody opadowej. Jego głównym zadaniem jest skierowanie wody do rynien i rur spustowych, a tym samym zapewnienie prawidłowego odprowadzenia wody z powierzchni dachu. Kosze zlewowe są szczególnie przydatne na dachach o dużym spadku, gdzie grawitacja sprawia, że woda opadowa może łatwo spływać po powierzchni dachu i nie docierać do rynien. Dzięki koszom zlewowym można uniknąć problemów związanych z przeciekami, zamoknięciem konstrukcji dachu czy uszkodzeniem elewacji budynku.

Materiały i rodzaje koszy zlewowych

Kosze zlewowe są wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, ocynkowana, aluminium czy tworzywa sztuczne. Wybór materiału zależy od indywidualnych potrzeb i warunków atmosferycznych panujących w danym regionie. Istnieją także różne rodzaje koszy zlewowych, które różnią się konstrukcją i sposobem montażu. Najpopularniejsze to kosze zlewowe naścienne, montowane bezpośrednio na krokwiach dachu oraz kosze zlewowe podrynnowe, które są umieszczane pod rynną.

Kiedy warto zainstalować kosz zlewowy

Instalacja kosza zlewowego może być szczególnie korzystna w przypadku dachów o dużym spadku, gdzie istnieje ryzyko szybkiego spływu wody opadowej po powierzchni dachu. Kosz zlewowy może również być użyteczny na dachach o skomplikowanej geometrii, gdzie standardowe systemy odwodnienia mogą nie być wystarczająco efektywne. Warto również pamiętać o instalacji kosza zlewowego w przypadku dachów o dużym natężeniu opadów, gdzie istnieje ryzyko przeciążenia rynien i rur spustowych.