Artykuł sponsorowany

Czy można wykonać dziecku gastroskopię?

Czy można wykonać dziecku gastroskopię?

Gastroskopia to badanie, które pozwala na dokładne zbadanie błony śluzowej żołądka, przełyku i dwunastnicy. Choć jest to procedura powszechnie stosowana u dorosłych, wielu rodziców zastanawia się, czy można je przeprowadzić u dzieci. W tym artykule omówimy bezpieczeństwo, skuteczność oraz wskazania do wykonania gastroskopii u najmłodszych pacjentów.

Bezpieczeństwo gastroskopii u dzieci

Gastroskopia u dzieci jest badaniem bezpiecznym, o ile zostanie przeprowadzona przez doświadczonego lekarza specjalistę. W trakcie badania stosuje się znieczulenie miejscowe gardła oraz sedację, dzięki czemu dziecko nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Należy jednak pamiętać, że każda procedura medyczna wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, takich jak krwawienie czy perforacja przewodu pokarmowego. Dlatego przed wykonaniem gastroskopii lekarz dokładnie ocenia stan zdrowia dziecka oraz korzyści i ryzyko wynikające z badania.

Wskazania do wykonania i przebieg gastroskopii u dzieci

Gastroskopia w Kielcach u dzieci jest wykonywana w przypadku wystąpienia określonych objawów, które mogą wskazywać na problemy z układem pokarmowym. Do najczęstszych wskazań należą przewlekłe bóle brzucha, trudności w połykaniu, krwawienie z przewodu pokarmowego, niepokojące wyniki badań laboratoryjnych oraz podejrzenie chorób takich jak wrzód żołądka, celiakia czy refluks żołądkowo-przełykowy. Lekarz może również zalecić gastroskopię w celu monitorowania postępów leczenia lub oceny skuteczności terapii.

Przed gastroskopią dziecko musi być na czczo. Nie może jeść ani pić przez około 6 godzin przed badaniem. W przypadku małych dzieci lekarz może zalecić krótszy okres głodówki. Warto również poinformować lekarza o przyjmowanych przez dziecko lekach oraz ewentualnych alergiach. Samo badanie trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut, a dziecko pozostaje pod opieką anestezjologa i personelu medycznego. Po zakończeniu gastroskopii dziecko jest obserwowane przez pewien czas, aby upewnić się, że nie wystąpiły żadne powikłania.