Artykuł sponsorowany

Czy Kindergelt jest opodatkowane? Wszystko, co musisz wiedzieć o podatkach w Niemczech

Czy Kindergelt jest opodatkowane? Wszystko, co musisz wiedzieć o podatkach w Niemczech

Kindergeld, czyli świadczenie rodzinne wypłacane w Niemczech, to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza wśród Polaków pracujących za naszą zachodnią granicą. Czy Kindergeld jest opodatkowane? Jakie inne podatki obowiązują w Niemczech? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Podstawowe informacje o Kindergeld

Kindergeld to świadczenie rodzinne przysługujące rodzicom lub opiekunom dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku dzieci uczących się lub studiujących świadczenie przysługuje do ukończenia 25. roku życia. Kwota Kindergeld zależy od liczby dzieci w rodzinie – za pierwsze i drugie dziecko przysługuje 204 euro miesięcznie, za trzecie – 210 euro, a za każde kolejne – 235 euro.

Opodatkowanie Kindergeld

Wbrew powszechnym przekonaniom, Kindergeld w Guben nie jest opodatkowane. Jest to świadczenie niepodlegające opodatkowaniu, co oznacza, że nie trzeba płacić podatku dochodowego od tych pieniędzy. Jednak warto pamiętać, że Kindergeld podlega tzw. progresji podatkowej, co oznacza, że może wpłynąć na wysokość podatku dochodowego płatnego od innych dochodów. W praktyce oznacza to, że im więcej zarabiasz, tym większy wpływ będzie miało Kindergeld na wysokość Twojego podatku.

Inne podatki obowiązujące w Niemczech

W Niemczech obowiązuje kilka rodzajów podatków, z którymi muszą się liczyć osoby pracujące w tym kraju. Podatek dochodowy (Einkommensteuer) to najważniejszy z nich – jego stawki są progresywne i wynoszą od 14% do 45% dochodu. Oprócz tego płatnicy muszą uwzględnić solidarnościowy podatek (Solidaritätszuschlag) wynoszący 5,5% podatku dochodowego oraz ewentualnie podatek kościelny (Kirchensteuer), którego stawka zależy od wyznania i regionu Niemiec.

Wniosek o Kindergeld

Aby ubiegać się o Kindergeld, należy złożyć odpowiedni wniosek w niemieckim urzędzie rodzinnym (Familienkasse). W przypadku Polaków pracujących w Niemczech, ale mających rodziny w Polsce, możliwe jest również ubieganie się o Kindergeld na podstawie tzw. rozporządzenia koordynacyjnego. W takiej sytuacji wniosek należy złożyć w polskim ZUS-ie, który przekazuje go do niemieckiego urzędu rodzinnego. Procedura ta może być jednak bardziej czasochłonna niż bezpośrednie złożenie wniosku w Niemczech.