Artykuł sponsorowany

Co warto posadzić w skrzyniach na warzywa?

Co warto posadzić w skrzyniach na warzywa?

Uprawa warzyw w skrzyniach to coraz bardziej popularny sposób na zdobycie własnych, ekologicznych plonów. Dzięki niemu nawet mieszkańcy bloków z ograniczoną przestrzenią do uprawy mogą cieszyć się świeżymi warzywami prosto z balkonu czy tarasu. Warto jednak zastanowić się, jakie warzywa najlepiej sprawdzą się w takich warunkach.

Pomidory - królowe balkonowych upraw

Pomidory to jedno z najbardziej popularnych warzyw uprawianych w skrzyniach. Są łatwe w hodowli, a ich plony mogą być naprawdę obfite. Warto wybrać odmiany karłowe lub pnące, które nie zajmują dużo miejsca i są przystosowane do uprawy w pojemnikach. Do najpopularniejszych należą 'Tumbling Tom', 'Balconi Red' czy 'Cherry Cascade'. W skrzyniach na pomidory warto dodać także bazylię, która przyciąga pszczoły i chroni rośliny przed szkodnikami.

Papryka i chili - pikantne dodatki

Papryka słodka i ostra (chili) również świetnie sprawdzi się w skrzyniach na warzywa. Odmiany papryk nadają się do uprawy na balkonie czy tarasie ze względu na ich niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd. Warto wybierać odmiany karłowe, takie jak 'Mini Bell', 'Redskin' czy 'Apache'. Papryki potrzebują dużo słońca i ciepła, dlatego warto ustawić skrzynie na warzywa w miejscu nasłonecznionym. Podobnie jak w przypadku pomidorów, można je sadzić razem z bazylią.

Sałata, rukola i inne liściaste warzywa

Liściaste warzywa, takie jak sałata, rukola, szpinak czy jarmuż, to kolejne rośliny idealne do uprawy w skrzyniach na warzywa. Są łatwe w uprawie, a ich plony można zbierać stopniowo przez cały sezon. Warto wybrać różnorodne odmiany sałat, aby cieszyć się nie tylko smakiem, ale także kolorowymi liśćmi na talerzu. Liściaste warzywa dobrze rosną w towarzystwie innych roślin, np. pietruszki czy kopru włoskiego.

Wszystkie wymienione warzywa można uprawiać w skrzyniach na balkonie czy tarasie, co pozwala na cieszenie się własnymi plonami nawet przy ograniczonej przestrzeni. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoża oraz dbanie o rośliny - zapewnienie im odpowiedniej ilości światła, wody i nawozów. Dzięki temu nawet początkujący ogrodnicy będą mogli cieszyć się smakiem własnych warzyw.