Artykuł sponsorowany

Bezinwazyjne usuwanie pęknięć kanalizacji

Bezinwazyjne usuwanie pęknięć kanalizacji

Bezinwazyjne metody naprawy pęknięć w kanalizacji zyskują na popularności w Polsce, przynosząc oszczędności czasu i pieniędzy oraz minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Nowoczesne technologie pozwalają na wykrywanie i naprawę uszkodzeń bez konieczności wykopywania ziemi, co sprawia, że prace są mniej uciążliwe dla mieszkańców. W ostatnich latach polskie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z tych innowacyjnych rozwiązań, które mają szansę stać się standardem w branży. W niniejszym artykule przyjrzymy się czterem głównym bezinwazyjnym technikom stosowanym w Polsce.

CIPP (Cured-in-place pipe)

CIPP to metoda na usuwanie pęknięć bezinwazyjnie polegająca na renowacji rur kanalizacyjnych za pomocą specjalnej żywicy utwardzanej na miejscu. Proces ten polega na wprowadzeniu do uszkodzonej rury specjalnego materiału impregnowanego żywicą, który następnie jest utwardzany za pomocą ciepła lub promieniowania UV. Po utwardzeniu powstaje nowa rura o wysokiej wytrzymałości, która może służyć przez wiele lat. Zaletą tej metody jest brak konieczności wykopywania ziemi oraz szybkość i łatwość wykonania prac. CIPP jest stosowany zarówno w przypadku rur o małej, jak i dużej średnicy, a także w przypadku różnych materiałów, takich jak beton, żeliwo czy PVC.

Pipe bursting

Metoda pipe bursting polega na rozerwaniu uszkodzonej rury i jednoczesnym zastąpieniu jej nową. Proces ten odbywa się bez konieczności wykopywania, dzięki specjalnemu urządzeniu, które rozbija starą rurę i jednocześnie wprowadza nową na jej miejsce. Ta technika jest szczególnie przydatna w przypadku rur o dużym przekroju oraz w miejscach trudno dostępnych. Pipe bursting pozwala na wymianę rur wykonanych z różnych materiałów, takich jak żeliwo, beton czy PVC.

Relining

Relining to metoda polegająca na wykorzystaniu specjalnej membrany do wytworzenia nowej warstwy wewnątrz uszkodzonej rury. Membrana ta jest wprowadzana do rury za pomocą ciśnienia powietrza lub wody i następnie utwardzana za pomocą ciepła lub promieniowania UV. Po utwardzeniu powstaje nowa warstwa o wysokiej wytrzymałości, która chroni rurę przed dalszymi uszkodzeniami. Relining jest stosowany głównie w przypadku rur o mniejszych średnicach oraz wykonanych z materiałów takich jak PVC czy żeliwo.