Artykuł sponsorowany

Skąd pozyskuje się piach?

Skąd pozyskuje się piach?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzi piach, który jest niezbędny do budowy dróg, domów czy placów zabaw? Wbrew pozorom, proces pozyskiwania tego surowca jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i dowiemy się, jak wygląda proces wydobycia piachu w Polsce.

Jakie są źródła piasku w Polsce?

W naszym kraju największe złoża piasku występują na terenie Dolnośląskiego Zagłębia Surowców Skalnych, Pomorza Zachodniego oraz Środkowej Polski. Piach może być pozyskiwany z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora czy wydobywany z podziemnych złóż. W Polsce najbardziej popularne są dwa rodzaje piasku – kwarcowy oraz polodowcowy. Ten pierwszy jest wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle szklarskim, natomiast drugi stanowi podstawowy materiał budowlany.

Lubelskie złoża piasku są jednymi z najważniejszych w kraju. Piach w Lublinie jest pozyskiwany głównie z rzeki Bystrzycy, która przepływa przez miasto. Wydobycie odbywa się na specjalnych żwirowniach, gdzie za pomocą koparek i innych maszyn budowlanych piasek jest wydobywany z dna rzeki. Następnie surowiec jest transportowany na teren zakładu przeróbczego, gdzie jest sortowany, myty i suszony, aby uzyskać odpowiednią jakość produktu.

Jakie są metody wydobycia piachu?

W zależności od źródła piasku stosuje się różne metody jego pozyskiwania. W przypadku rzek czy jezior wykorzystuje się tzw. pogłębiarki ssące, które zasysają piasek z dna ciała wodnego, a następnie transportują go na brzeg. Inną metodą jest wydobycie piasku z podziemnych złóż za pomocą koparek czy ładowarek. W przypadku piasku polodowcowego często stosuje się odkrywkowe metody eksploatacji, polegające na usunięciu warstwy gleby i odsłonięciu złoża.

Wydobycie piachu niesie ze sobą pewne zagrożenia dla środowiska. Przede wszystkim może prowadzić do erozji brzegów rzek oraz osiadania dna, co wpływa na zmiany w ekosystemach wodnych. Ponadto, niekontrolowane eksploatowanie złóż piasku może prowadzić do wyczerpania surowca, co zmusza do poszukiwania nowych źródeł. Dlatego też istotne jest, aby przemysł wydobywczy działał w sposób zrównoważony i dbał o ochronę środowiska.