Artykuł sponsorowany

Plackowate linienie u psów - jakie schorzenie może sugerować?

Plackowate linienie u psów - jakie schorzenie może sugerować?

Zauważyłeś, że twój pies zaczyna gubić sierść w postaci placków i zastanawiasz się, co może być przyczyną tego stanu? Plackowate linienie może być objawem różnych schorzeń, dlatego warto poznać ich charakterystykę i możliwe metody leczenia. W artykule przedstawiamy trzy choroby, które mogą prowadzić do plackowatego linienia u psów.

Alergia pokarmowa lub atopowe zapalenie skóry

Alergia pokarmowa oraz atopowe zapalenie skóry to dwie różne choroby alergiczne, które mogą powodować plackowate linienie u psów. Alergia pokarmowa objawia się reakcją organizmu na jeden lub kilka składników diety, takich jak białko czy gluten. Z kolei atopowe zapalenie skóry jest wynikiem nadwrażliwości na alergeny środowiskowe, takie jak roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin. W obu przypadkach pies może odczuwać swędzenie, zaczerwienienie skóry oraz gubić sierść w postaci placków. Leczenie polega na wyeliminowaniu alergenu z diety lub środowiska oraz stosowaniu odpowiednich preparatów przeciwalergicznych po konsultacjach dermatologicznych psów u weterynarza.

Grzybica skóry

Grzybica skóry, zwana również dermatofitozą, to choroba zakaźna wywołana przez grzyby dermatofity. Objawy grzybicy skóry u psów obejmują plackowate linienie, łysienie, zaczerwienienie skóry, strupy oraz swędzenie. Grzybica może być zaraźliwa dla innych zwierząt oraz ludzi, dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Terapia obejmuje stosowanie środków przeciwgrzybiczych w postaci kremów, szamponów czy tabletek. W przypadku zaawansowanej grzybicy może być konieczne podawanie leków doustnych.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy u psów to schorzenie hormonalne, które może prowadzić do plackowatego linienia. Choroba ta polega na niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy, co wpływa na wiele funkcji organizmu, w tym na kondycję skóry i sierści. Objawy niedoczynności tarczycy u psów to między innymi osłabienie, otyłość, zmiany zachowania oraz właśnie plackowate linienie. Leczenie polega na suplementacji hormonów tarczycy pod kontrolą weterynarza.

W przypadku zauważenia plackowatego linienia u swojego psa niezbędne jest skonsultowanie się z weterynarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i ustali przyczynę problemu. Tylko właściwe rozpoznanie schorzenia pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które przyniesie ulgę naszemu czworonożnemu przyjacielowi.