Artykuł sponsorowany

Olejek eteryczny z geranium - właściwości, zastosowanie, wskazania

Olejek eteryczny z geranium - właściwości, zastosowanie, wskazania

Olejek eteryczny z geranium to naturalny składnik, który zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników zdrowego stylu życia i naturalnej pielęgnacji. Wykorzystywany jest zarówno w kosmetyce, jak i w aromaterapii, a jego właściwości doceniają również osoby borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu niezwykłemu olejkowi i dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść jego stosowanie.

Właściwości olejku eterycznego z geranium

Olejek eteryczny z geranium pozyskiwany jest z liści i kwiatów rośliny o nazwie Pelargonium graveolens, która pochodzi z rodziny Geraniaceae. Zawiera on wiele cennych składników, takich jak geraniol, cytronelol czy linalool, które mają silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzięki temu olejek ten jest często stosowany w leczeniu infekcji skórnych, problemów trawiennych czy dolegliwości bólowych.

Zastosowanie w kosmetyce

W dziedzinie kosmetyki olejek eteryczny z geranium jest wykorzystywany przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwzmarszczkowe. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej oraz dojrzałej, a także jako środek łagodzący podrażnienia i stany zapalne. Ponadto, olejek ten pomaga w walce z trądzikiem, reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka i promienna.

Olejek eteryczny z geranium w aromaterapii

W aromaterapii olejek eteryczny z geranium ceniony jest za swoje działanie relaksujące i uspokajające. Jego zapach pomaga złagodzić stres, napięcie nerwowe oraz poprawić nastrój. Stosowany jest również w przypadku problemów z bezsennością, gdyż wpływa korzystnie na jakość snu. Ponadto, olejek ten wspomaga układ odpornościowy i przyspiesza gojenie się ran.

Przeciwwskazania i sposób stosowania

Mimo licznych korzyści płynących ze stosowania olejku eterycznego z geranium, warto pamiętać o kilku przeciwwskazaniach. Olejek ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na jego składniki. Przed użyciem olejku warto również przeprowadzić próbę uczuleniową, nakładając niewielką ilość na skórę i obserwując ewentualne reakcje. W przypadku stosowania olejku na skórę, należy go zawsze rozcieńczyć w bazie, np. oleju roślinnym, gdyż może on działać drażniąco.