Artykuł sponsorowany

Jakie wady zgryzu można leczyć, stosując ruchome aparaty?

Jakie wady zgryzu można leczyć, stosując ruchome aparaty?

Wady zgryzu są powszechnym problemem, który może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ruchome aparaty ortodontyczne stanowią jedną z metod leczenia tego typu schorzeń. W artykule omówimy charakterystykę tych aparatów oraz przy jakich wadach zgryzu można je stosować.

Charakterystyka ruchomych aparatów ortodontycznych

Ruchome aparaty ortodontyczne to urządzenia służące do korekcji wad zgryzu, które można łatwo założyć i zdjąć z jamy ustnej. Są one wykonane z tworzyw sztucznych i metalu, a ich działanie opiera się na wywieraniu delikatnego nacisku na zęby, co prowadzi do ich przemieszczenia i stopniowej korekty zgryzu. Aparaty ruchome są zwykle mniej inwazyjne niż stałe, co sprawia, że są bardziej komfortowe dla pacjenta. Ponadto, ze względu na możliwość zdjęcia aparatu, łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej podczas leczenia. Warto jednak pamiętać, że ruchome aparaty na zęby w Gliwicach są skuteczne tylko w przypadku niektórych wad zgryzu oraz wymagają od pacjenta systematycznego noszenia i regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty.

Przy jakich wadach zgryzu stosuje się aparaty ruchome?

Aparaty ruchome są zazwyczaj stosowane w leczeniu łagodnych i umiarkowanych wad zgryzu, takich jak przerwy między zębami, lekkie przemieszczenie zębów czy nieprawidłowe ustawienie szczęki. Są one również często wykorzystywane u dzieci i młodzieży, gdyż ich zęby i szczęki są jeszcze w fazie wzrostu, co ułatwia korekcję zgryzu. W przypadku bardziej zaawansowanych wad zgryzu, takich jak silne stłoczenie zębów czy wady szkieletowe, leczenie ruchomymi aparatami może okazać się niewystarczające i konieczne może być zastosowanie innych metod, takich jak aparaty stałe czy zabiegi chirurgiczne.

Czy ruchome aparaty ortodontyczne są dla każdego?

Niestety, nie wszystkie wady zgryzu można skutecznie leczyć za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych. Decyzja o zastosowaniu tego rodzaju terapii zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu. Warto skonsultować się z ortodontą, który dokładnie zbada stan zgryzu i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Ponadto, pacjenci zmagający się z problemami periodontologicznymi, takimi jak zapalenie dziąseł czy utrata kości, muszą najpierw wyleczyć te schorzenia, zanim rozpoczną leczenie ortodontyczne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pogorszenia stanu dziąseł i zębów podczas terapii.