Artykuł sponsorowany

Jak karmić psiego seniora?

Jak karmić psiego seniora?

Kiedy nasz pies osiąga podeszły wiek, jego potrzeby żywieniowe ulegają zmianie. Właściwe odżywianie psów starszych jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i dobrego samopoczucia. W tym artykule dowiesz się, jak dostosować dietę swojego czworonoga do jego potrzeb, aby zapewnić mu długie i szczęśliwe życie.

Czym różni się dieta psa seniora od diety młodszego psa?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zmniejszenie zapotrzebowania na kalorie u starszych psów. Związane jest to z obniżeniem tempa przemiany materii oraz zmniejszeniem aktywności fizycznej. Dlatego warto wybrać pokarm o niższej zawartości tłuszczu i energii, ale jednocześnie bogaty w białko, które wspiera utrzymanie masy mięśniowej. Ważne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Dodatkowo, dieta starszego psa powinna być wzbogacona o składniki wspomagające funkcjonowanie stawów, takie jak glukozamina czy chondroityna.

Mokra karma dla psa może być doskonałym wyborem dla starszych czworonogów, ponieważ jest łatwiej strawna i często posiada wyższą zawartość białka niż sucha karma. Warto jednak pamiętać, że mokra karma ma również większą zawartość wody, co może wpłynąć na ilość spożywanych kalorii. Dlatego ważne jest, aby kontrolować ilość podawanej karmy oraz ewentualnie uzupełniać dietę o suchą karmę. W przypadku psów z problemami stomatologicznymi warto rozważyć podawanie miękkiej karmy, która nie wymaga dużego wysiłku żuchwowego.

Czy suplementy diety są konieczne dla psów starszych?

W zależności od indywidualnych potrzeb psa, warto rozważyć wprowadzenie suplementów diety wspomagających funkcjonowanie organizmu. Przykładem mogą być preparaty z witaminą B, które poprawiają kondycję skóry i sierści, czy też suplementy z omega 3 i 6, które mają działanie przeciwzapalne oraz wspierają pracę układu nerwowego. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji o suplementacji skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia psa i pomoże dobrać odpowiednie preparaty.